Pokud chcete pokračovat, musíte být zaregistrováni a přihlášeni
PŘIHLÁSIT
REGISTROVAT
Přihlášení k Vašemu účtu
PŘIHLÁSIT

Mít se rád

Autor: Marta Button Rubrika: Psychologie a vztahy Publikováno: 
01. 07. 2019
Profil autora »

Slibte si, že na sebe budete hodní

Jsem odpůrcem klišé a věta „musíte se mít rádi“ je jedním z těch největších. Nicméně je tam jedno velké ALE. Ať už řešíte jakýkoliv problém, nebo chcete najít recept na štěstí, velmi často narazíte právě na to, že se moc neumíme mít rádi. A z toho potom pramení celá řada psychických problémů a našich životních „bludných kruhů,“ z kterých se ne a ne vymanit.

Nedávno jsem si vzpomněla na větu, kterou jsem řekla svojí mamince, když mi o Vánocích, jako asi tříleté holčičce, řekla, že bychom na sebe, zejména potom o svátcích, všichni měli být hodní. Chtěla ode mě slib, že budu hodná, tak jsem jí to slíbila s dětskou krásnou upřímností a přirozeností. Řekla jsem: „Tak já ti tedy slibuju, že na sebe budu hodná.“ Jasně, je to úsměvné, i mě to vždycky pobaví a myslím, že to patří mezi top deset mých hlášek z dětství, ale co je hlavní, je to vlastně úplně správné. Tohle nastavení je pro naši psychiku to nejlepší, jen ho v nás bohužel čas, věk a společnost potlačují. Nenabádám nikoho, aby byl sobec a na svůj úkor omezoval všechny okolo, ale zdravá míra sobectví je pro naše duševní zdraví a spokojenost nezbytná. Navíc, s téměř stoprocentní jistotou můžu říct, že lidé, kteří jsou sami se sebou srovnaní, přijímají se, mají se rádi a žijí takzvaně v pravdě, kolem sebe šíří klid, pohodu a pozitivní energii. Tihle lidé mohou dávat lásku, protože se jí sami naplňují a mají jí tudíž na rozdávání.

A mohli bychom se bavit dál a dál, o duševním zdraví, žití v přítomném okamžiku, o pozitivním přístupu k životu, o štěstí.... a věřte mi, že bychom tam téma sebelásky určitě v nějaké obdobě našli také. Ale o tom jindy, jak říkám, těch témat je spousta a člověk si je musí pořád opakovat jako mantru, aby si je zvnitřnil a našel v nich tu správnou informaci pro sebe. Proto možná hodně článků a videí vypadá totožně, protože témat je pár, o to zásadnějších, ale mnohdy po nás ta slova jen stečou a je potřeba si je připomínat tak často, dokud se v nás něco neodehraje a my nepřeprogramujeme své nefunkční vzorce.

Abych ale kvůli svému nadšení, které teď prožívám při psaní těchto řádků, nezapomněla na to, co jsem vlastně dnes chtěla říct. Mějte se rádi a buďte na sebe hodní. Těm, pro které je to přirozené a umí to, ze srdce gratuluji a můžu říct pouze, jen tak dál. Ti z vás, kterým se to tak úplně nedaří, mezi něž se střídavě podle různých životních období řadím i já a které si pro sebe interně nazývám věční začátečníci pozitivního myšlení, nezoufejte. Zkoušejte to znovu, každý den, rozmazlujte se, poslouchejte své tělo. Začněte třeba tím, že najdete něco, co vám dělá radost. Milujete sladké? Dejte si kávu a dortík, bez výčitek, užijte si to. Čtete rádi? Běžte a kupte si hezkou knížku. Jste unavení? Běžte se na chvilku natáhnout. Že to nejde? Musíte vařit, prát, starat se o děti…? Ale jde, jen na chvíli, zavřete se, zavřete oči a jen dýchejte, ono nic neuteče. A nebo, naučte se říct si o pomoc, to taky pomůže vyhovět tomu, co zrovna potřebujete.

A poslední věc, chvalte se, za cokoliv a kdykoliv. On to totiž málokdy někdo udělá za vás a navíc, vy jste svým jediným a opravdovým „hodnotitelem.“ Nikdo jiný tuhle moc a funkci nemá. Dívejte se na sebe a hledejte, co se vám líbí. A pak se už jen chvalte. Vypadáte dnes dobře, zvládli jste udělat něco pro své děti či partnera, udělali jste dobré jídlo, zvládli jste náročný pracovní den či schůzku, vyřešili jste úspěšně nějaký problém? To je přeci skvělé! A když se něco nepovede úplně tak, jak byste rádi? Pochvalte se za to, že jste to udělali nejlépe, jak jste dokázali. Zkrátka chvalte se za cokoliv a pokud možno co nejčastěji. Možná vám to na začátku nepůjde snadno, ale zkoušejte to znovu a znovu a pozorujte, jak vás ta láska k sobě samým uvnitř hřeje a léčí a co přináším i vašemu okolí. Jednoho dne si pak uvědomíte, že už vám to jde celkem samo J

Děkujeme za Váš komentář.
Bude zveřejněn ihned po schválení správcem portálu.

Rozumím
Zavřít